Letní vycházka k našemu dubu, ale i za vírníkem a vodní beruškou

23.06.2013 20:30

Přátelé přírody z olomouckého klubu Malá liška se v sobotu 22. června vydali na tradiční obhlídku dubu, který vysadili loni v květnu v tzv. Rodinném háji ve stínu Hromova dubu. Ten se nachází mezi olomouckými částmi Chomoutov a Černovír a v roce 2010 obdržel titul Strom roku.

Náš dub má na sobě číslo 32 a oproti poslední naší návštěvě, o Velikonocích, znatelně povyrostl a daří se mu. Podarovali jsme ho drobnostmi, takže teď trochu vypadá jako vánoční stromek. Protože v životě nejsou jen příjemné chvíle, drželi jsme v kroužku kolem dubu minutu ticha za naši navždy odešlou členku Mirku, která na nás snad shlíží ze souhvězdí Lištičky. K dubu se vrátíme zas okolo zimního slunovratu. A doufáme, že ve větším počtu, protože k doubku to není jen tak  nějaký výlet - měla by to být zásadní akce pro každého z našich členů.

Dnešní vycházka do přírody hned za město měla ale ještě jeden cíl: Prozkoumat, jak zabydlené jsou stojaté vody nacházející se v remízcích mezi rozlehlými obilnými lány. Jeden takový na dohled křižovatky cest od Chomoutova a podél Trusovického potoka jsme si vybrali k prozkoumání. Vlhký biotop stíněný vzrostlými listnáči s bažinatým jezírkem poskytuje prostor nejen vodním organismům. To se nám potvrdilo, když jsme svým příchodem vyplašili hejno kachen.

Za pomoci nástrojů z Vodního batohu jsme našli a určili například vírníka a vodní berušku, několik plžů a potápníky. Právě tyto druhy dokazují, že jde o vodu bez chemického znečištění, což se doslova kousek od polí většinou hnojených umělými hnojivy nechce ani věřit.

Zároveň jsme byli nadšení, jaký kousek divočiny máme hned na dohled od města v zemědělské krajině utvářené člověkem. Na příští cestě k dubu se do objeveného hájku určitě nezapomeneme podívat.  

Fotky z akce jsou zde...