Medvědí víkend v buši i v duši

27.05.2012 19:51

Třetí květnový víkend pořádala sekce pro mládež Malé lišky – klubu přátel přírody další akci pro mládež s názvem Do buše/do duše. Jak název akce napovídá, cílem akce bylo nejen objevovat buš Rychlebských hor, ale také vypadnout z města, trochu se zastavit a zamyslet. Chata Pavučinka téměř na konci světa u městečka Žulová k takovému zamyšlení přímo vybízí, takže jsme vyjeli právě tam.

V pátek večer nás přivítala pořádná horská zima, a tak není divu, že už se nám nikam vyrážet nechtělo. Po společné večeři nás čekalo promítání filmu Náš vůdce, který určitě donutil všechny zúčastněné k zamyšlení i následné diskuzi.

V sobotu už jsme nelenili a vyrazili ven. Kam? To už bylo různé. Jedna skupina dala přednost přesunům po svých a tak obula pohorky a vyrazila do lesa. Ačkoli to původně nebylo v plánu, záhadnou zkratkou se dostala až do Horní Lipové, což se nakonec ukázalo jako docela dobrý cíl, neboť na ten den se Horní Lipová přeměnila na Bílý Potok. A kdo z vás se může pochlubit tím, že viděl Aloise Nebela grilovat klobásy?

Druhá, o něco méně početná skupinka raději nastartovala kola a jala se honit kilometry pro své tachometry přes celé Rychlebské hory. A tak jsme se dostali jak na zámek v Javorníku, tak i do Polska i na spoustu dalších míst.

Na neděli nám kromě odjezdu zbylo objevit poslední místo, a to Nýznerovské vodopády. Protože kdo nebyl na Nýznerovských vodopádech, jako by nebyl nikde. I když na vodopády vede asfaltka, cesta zpět může vést potokem i temnou buší, takže se někteří vrátili pěkně promočení, ale spokojení.

A pak zbývalo jen jediné zato to nejtěžší – sbalit se a opustit to kouzelné místo. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, za 3 dny nám ta podivně polorozpadlá chata bez sprchy a záchodu přirostla k srdci. Ze všech účastníků se vytvořila skvělá skupina, která se jen nerada loučila a vracela se zpět do reality z chaty, kde se málem zastavil čas. Tak snad zase příště objevíme něco nového.

Fotky z akce jsou zde

Štěpánka Štrajtová, vedoucí akce