Němečtí Přátelé přírody potřetí na Olomoucku, a opět trochu jinak

04.11.2014 13:39

Na konci října už potřetí přijeli za olomouckými Přáteli přírody z klubu Malá liška jejich partneři z jihoněmeckého města Metzingen. Ve středomoravské metropoli, ale hlavně jejím okolí, strávili pět dní a pět nocí plných společných setkávání, posezení, exkurzí a výletů. Nešlo ale o rutinu - i tentokrát se olomoučtí hostitelé snažili představit svým přátelům náš region netradičním způsobem.

Stejně jako loni za základnu pro společnou akci posloužilo ekocentrum Sluňákov v Horce nad Moravou, které povaze i potřebám Přátel přírody naprosto vyhovuje a minule se návštěvníkům moc líbilo. Nebyli zde sami, bydlelo zde s nimi několik členů olomoucké Malé lišky a další přicházeli na společné večery s živou hudbou či aktuálním německým filmem. Turistický a poznávací program se letos soustředil na Hranický kras s hradem Helfštýnem, propastí a jeskyněmi a také na hory Hrubého Jeseníku. V Olomouci poznávali místní i metzingenští Přátelé přírody městské parky s koloběžkami zapůjčenými Centrem Semafor na stadionu, kam došli z Hejčína přes Poděbrady a Lazce. Využili také možnost ochutnat pivo z domácího pivovaru Chomout v Chomoutově a seznámit se s jeho výrobou. A s průvodcem se podívali do okolí Sluňákova, kde byl právě dokončen areál Domu přírody Litovelského Pomoraví, který propojuje lidské osídlení s přírodou lužních lesů, které leží mezi Horkou a Litovlí. Nechyběl ani Moravsko-švábský večer s ochutnávkou specialit z obou regionů.

"Partnerství našich organizací jsme navázali v roce 2012, i když už předtím jsme se někteří aspoň trochu znali. Za uplynulé tři roky jsme uspořádali šest společných akcí v našich regionech. Na těch z nás, kteří se účastní naší spolupráce od začátku, už je znát, že k sobě máme opravdu blízko a jsme opravdoví přátelé, kteří se kontaktují i v mezidobí, když se nevidíme," sděluje praktický dopad přeshraniční spolupráce Přátel přírody Hynek Pečinka, předseda olomouckého klubu. 

"Hnutí Přátel přírody má téměř 120letou historii a vždy bylo zaměřeno na posilování mezinárodní spolupráce mezi lidmi a odbourávání předsudků. I my jsme zjistili, že máme podobné názory, zájmy i problémy, i když žijeme jinde a mluvíme jiným jazykem. Těšíme se na další setkání s českými přáteli," dodal Rainer Wilhelm, předseda NaturFreunde Metzingen.

Olomoucké podzimní setkání obou skupin Přátel přírody proběhlo od 25. do 29. října 2014 pod názvem (Ne)známí sousedé / (Un)bekannte Nachbarn s laskavou podporou statutárního města Olomouce. Účastnilo se ho téměř 50 členů a příznivců od 12 do 65 let.