V kraji se objevil brkoslav, ptačí krasavec ze severu. Nalákáte ho na jablka

12.12.2012 08:53

Olomoucký kraj – Pozorování nejkrásnějšího ptáka, kterého je možné v zimě vidět na území České republiky, je přímo pastvou pro oči. Půvabný pěvec velikosti špačka, brkoslav severní, žije ve Skandinávii, na Sibiři a Dálném východě a v zimě zalétá do střední Evropy. V těchto dnech se objevil na různých místech Olomouckého kraje. Pokud zájemci o pozorování ptačího cizince zavěsí na větve stromů na zahradě pár jablek, zvýší tím šanci, že se u nich krasavec zastaví.

„Letos jsme ho už zaznamenali v Mohelnici, Šumperku, ale i Olomouci. Byl spatřen v zahradách v okrajových částech města," uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Hosté ze severu vyhledávají v těchto končinách hlavně jeřabiny, šípky, plody jmelí a nesklizená jablka v zahradách.

Samci i samice brkoslava severního mají podobné zbarvení.brkoslav severní

„Jsou načervenale hnědí s výraznou chocholkou, mají černou bradu, hrdlo a černou pásku přes oko. Nejpestřejší je žlutý konec ocasu, žluté konce letek, dvě bílé pásky v křídlech a zvláštní červené ozdoby na letkách. Samci jsou pestřejší a mají širší žlutou pásku na konci ocasu," vykresloval ptačího krasavce.

„Díky jedinečnému zbarvení ocasních per a letek dostali od našich předků své zvláštní jméno, které znamená, že jde o ptáky se slavnostním zbarvením brků," dodal.

Brkoslavi létají v hejnech ze stromu na strom a často sedají i na antény domů a dráty elektrického vedení.

„Často se ozývají jemným rolničkově znějícím „sirrr", podle čehož se dají bezpečně poznat. Občas se objeví i u krmítek, pokud jsou na nich nebo v okolí připravená jablka," uvedl ornitolog.

Kde všude byli pozorování, zjistíte na webu ČSO a můžete tam přidat i své pozorování a to nejen brkoslavů severních.

Video brkoslavů severních na zavěšených jablkách je ke zhlédnutí na videokanále Moravského ornitologického spolku.

Zdroj: Olomoucký deník