Zimní přikrmování pomáhá ptákům i lidem

12.01.2012 19:50

Kdo dosud nezačal se zimním přikrmováním ptáků, měl by začít právě nyní. Na mnoha místech republiky zůstává ležet první sníh a ptáci tak mají ztížený přístup k potravě.

Dny se pomalu krátí a rtuť v teploměru se stále častěji usidluje ve spodní části pod bodem mrazu. Právě teď nastává ta správná chvíle vytáhnout krmítko pro ptáky a pořídit jim něco dobrého na zub, tedy spíše do zobáku. Vhodné krmivo představují nejrůznější semena, zejména slunečnice nebo mák, z lidské stravy je možné se s ptáky podělit např. o ovesné vločky, strouhanou neslanou housku, strouhanou mrkev nebo lůj zavěšený poblíž krmítka.

Mezi běžné návštěvníky krmítek patří sýkora koňadra, sýkora modřinka, kos černý, pěnkava obecná, zvonek zelený, vrabec domácí nebo strakapoud velký, ale objevit se mohou i vzácní zimní hosté ze severní Evropy brkoslav severní nebo pěnkava jikavec. Jejich pozorování na krmítku určitě přináší větší radost než sledování aktuálních politických tahanic a afér v televizi. Díky krmítku se nejen ptáky naučíme poznávat, ale také se dozvíme zajímavé informace o jejich chování.

Zimní přikrmování může za mimořádně tuhých zim pomoci zachránit mnoho ptačích životů. Největší přínos má v době, kdy se teploty drží dlouhodobě pod bodem mrazu nebo se vytvoří souvislá sněhová krusta. Dokladem je i vyšší počet ptactva vyhledávající předkládanou potravu v tomto období. Jakmile se teploty vyhoupnou zpět nad bod mrazu, zmenšují se i fronty u krmítka.

Celý článek najdete zde...

Zdroj: Česká společnost ornitologická, birdlife.cz