Labas Lietuva/Cześć Mazury

9. – 17. 8. 2014 (so - ne) / 9 dní a 8 nocí v Litvě a polských Mazurech s Varšavou k tomu

Oblasti Mazurské pahorkatiny v severovýchodním Polsku s četnými jezery a řekami se právem říká země tisíce jezer. Z jedné třetiny pokrývají její povrch lesy. Zdejší městečka a památky mají na Polsko netypickou architekturu, neboť jsme v oblasti bývalého východního Pruska, která byla po staletí pod nadvládou řádu Německých rytířů a polská je až od roku 1945. Mazury jsou zemědělský region zaměřený na ekoturisty. Tedy na nás.

Litva – hrdá země, se kterou si historie nepěkně pohrála. Od roku 1990 leží mezi Polskem, Ruskem, Lotyšskem a Běloruskem, dříve však bylo její území součástí Německé říše, Ruska, Polska, Sovětského svazu. Střídavě celá, anebo kousek. Správně tušíte, že jedeme objevit rozmanité stopy zanechané napínavými dějinami, které se projevují dodnes. Mimochodem, jedeme na území, které přijalo křesťanství jako poslední v Evropě. Starobylé hrady, šlechtické paláce i bizarní stavby upomínající na sovětskou éru – to vše je Litva.

Ačkoli Litva patří k tzv. pobaltským státům, je zde zeměpisný střed Evropy. Litva je o něco menší než Česko, i když vzdálenosti jsou podobné. Mezi nejzápadnějším a nejvýchodnějším bodem je 373 km a mezi nejjižnějším a nejsevernějším bodem 276 km.

Průměrná nadmořská výška činí 99 metrů. Je to také tím, že Litva má 90 kilometrů mořského pobřeží, nejvyšší vrchol má 294 m.

Litva je zemí, kde může cestovatel nechat srdce. Je to zvláštní kouzlo litevské krajiny – nedotčené, opatrované a chráněné – jsou to lidé, kteří vyjdou hostu přátelsky vstříc – je to klid, který země i lidé vyzařují. Láska k přírodě je v Litvě příslovečná. „Krásně jako v lese,“ řekne Litevec, když chce vyjádřit, že se cítí obzvlášť dobře. Kromě lesů se v zemi nachází více než 3000 jezer, která jsou – podobně jako jinde v Pobaltí – ledovcového původu. Zkrátka – pohostinnost tu má tradici, turistická nabídka je mnohostranná. Kdo se s námi vydá, ochutná to všemi smysly.

Sladkou tečkou na závěr bude Varšava, hlavní město moderního do západní Evropy se ohlížejícího Polska. Historicky se zde prolínaly zájmy Poláků, Litevců, Sovětů a Němců. Dříve nevzhledné nic, nyní stále hezčí město na řece Visle stojí za to poznat blíže. A pak už znovu do reality!

Plán cesty a další podrobnosti v letáku: 1408_malaliska_litva_polsko_promo.pdf (253 kB)

Doprava: Zajištěna olomouckou CK JV Tour. Jedeme pohodlným 20místným minibusem Mercedes Benz Sprinter, rok výroby 2013 s klimatizací a velkými úložnými prostory.

Nástupní místo: Olomouc, Ostrava

Cena: 6.100 Kč člen Přátel přírody / 6.400 Kč host. 

V případě nepříznivé změny kurzu nebo cen může být cena akce navýšena až o 15%. V ceně je doprava minibusem, 8x ubytování, trajekt na Kurskou kosu, 2x snídaně

Záloha: 2.500 Kč na účet č. 2000220088/2010, var. symbol 140809. Teprve připsáním zálohy na náš účet je účastník přihlášen. Doplatek zaslat nejpozději do 31. 5. 2014.

Storno podmínky: Při odhlášení  40 a méně dní před akcí činí stornopoplatek 60% ceny, pokud účastník za sebe nesežene náhradníka. Záloha se vrací jen tehdy, pokud sám účastník za sebe sežene náhradníka.

 

PŘIHLAŠOVADLO ZDE

 

Zvláštnosti cestování s námi

  • Nejezdíme tam, co všichni. Naše akce se zaměřují na poznání příběhů krajiny a lidí, kteří v ní žijí.
  • Nejsme cestovní kancelář a akce pro nás není výdělečná a pro vás dotovaná. V podstatě vyjíždíme na akci jako parta, rozpočítáváme náklady a jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Jsme spolu rádi, neskupinkujeme se.
  • Během akce může každý účastník ovlivnit, co se bude dít, můžete přispět ke společné zábavě a dobré náladě. Počítáme s posezeními u kytar, společným grilováním apod.
  • Program se může měnit stejně jako počasí. Máme slabost pro zdravou improvizaci.
  • Není to ale chaos a anarchie. Účastníci by ale měli vědět, že se akce účastní dobrovolně a na vlastní nebezpečí a budou respektovat pořadatele.

Setkání účastníků: úterý 24. června 2014, 18:00 Fox club – Javoříčská 2, Olomouc

Těší se na vás vedoucí akce Hynek Pečinka, Marcela Moser a Radek Hrachovec.