Retezat - nejkrásnější rumunské hory

aktivní desetidenní poznávací turistický pobyt v západním Rumunsku s místními Přáteli přírody
 

pá – ne 10. - 19. srpna 2018 Cârnic, Rumunsko

 
 

Retezat, který český znalec hor Miroslav Nevrlý nazval Jezernatými horami, je třetím nejvyšším pohořím rumunských Karpat, maximální výšky dosahuje na hoře Peleaga (2509 m). Nachází se v západní části jižních Karpat, přes vápencový Malý Retezat (Retezatul Mic) plynule přechází v Godeanu. Hory nápadně připomínají slovenské Vysoké Tatry - mohutné skalnaté štíty, množství jezer, kamzíci, svišti. Pohoří je pojmenováno podle vrcholu Retezat (2482 m) rumunsky znamenajícího „useknutý kopec“ - při pohledu ze severních dolin tak tato hora skutečně působí. Nejcennější části hor jsou od roku 1935 chráněny jako Národní park Retezat, který je nejstarším v Rumunsku. Pohybovat se je možné jen po značených stezkách, které jsou v horách pečlivě vyznačeny. Zdejší příroda má nezaměnitelné kouzlo také díky bohaté fauně i flóře (téměř 1200 druhů, z toho 130 druhů chráněných).

Program: Budeme mít stálou základnu u místních Přátel přírody, odtud se budeme vydávat do nejkrásnějších partií pohoří a přitom budeme chodit převážně nalehko jako poutníci s lehkým srdcem, jen s batůžkem na jeden den. Zbytek necháme na základně. V případě nečasu, únavy apod. tam můžete samozřejmě zůstat i vy.
Detailní program horských túr nám sestaví rumunští Přátelé přírody, kteří ho budou absolvovat s námi. Včas vám ho dáme vědět!

Cestou do Rumunska a také na zpáteční cestě se zastavíme na zajímavém místě v Maďarsku, navštívíme i historické město Temešvár na maďarsko-rumunské hranici. Pokud bude čas, nakoukneme i do Svaté Heleny, jedné z českých vesnic v rumunském Banátu.

Ubytování: Dům Přátel přírody „Cabana Codrin“, Cârnic (1025 m n. m.), šest kilometrů od nejbližší vesnice. Základna sestává ze tří zděných rekonstruovaných budov, ubytování je objednáno ve 4lůžkových apartmánech. Stravování: Domácí horská strava v místě – polopenze: snídaně a tříchodová večeře. Zájemcům domluvíme i obědové balíčky na túry.

 

 

Účastnický poplatek: 7 950 Kč pro členy spolku Přátelé přírody z. s., 

8 150 Kč pro nečleny. V ceně: 7× ubytování s bohatou polopenzí, doprava z/do Olomouce a během akce. V případě nepříznivé změny kurzu nebo cen může být cena akce navýšena až o 15 %.

Jak se přihlásit: Vyplňte přihlašovadlo a rezervujte si místo. Po potvrzení místa zaplaťte zálohu 3000 Kč na účet č. 2000220088/2010, var. symbol 180810. Účastník je přihlášen až připsáním zálohy na náš účet. Zbytek doplaťte na účet pod stejným symbolem do 31. 5. 2018.

 
 
 
Storno podmínky: 
  • Při odhlášení 40 a méně dní před akcí činí stornopoplatek 60 % ceny akce, pokud účastník za sebe sám nesežene náhradníka. 
  • Záloha účastnického poplatku se vrací jen tehdy, pokud účastník za sebe sám sežene náhradníka. 
  • O případných odůvodněných výjimkách z těchto pravidel může na žádost účastníka rozhodnout rada skupiny.

 Propozice ke stažení zde 

 
Bližší info - vedoucí akce: 

Hynek Pečinka a Marta P. Perůtková (602 431 149, fox@malaliska.cz)

 

Spolupráce: